The XC95288XL-10PQG208C is a 3.3V CPLD targeted for high-performance, low-voltage applications in leading-edge communications and computing systems. It is comprised of 16 54V18 Function Blocks, providing 6,400 usable gates with propagation delays of 6 ns.
Parametrics
Absolute maximum ratings: (1)Supply voltage relative to GND: –0.5 to 4.0 V; (2)Input voltage relative to GND(1): –0.5 to 5.5 V; (3)Voltage applied to 3-state output(1): –0.5 to 5.5 V; (4)Storage temperature (ambient): –65 to +150 ℃; (5)Maximum soldering temperature (10s @ 1/16 in. = 1.5 mm): +260 ℃; (6)Junction temperature: +150 ℃.
Features
Features: (1)6 ns pin-to-pin logic delays; (2)System frequency up to 208 MHz; (3)288 macrocells with 6,400 usable gates; (4)Available in small footprint packages: 144-pin TQFP (117 user I/O pins), 208-pin PQFP (168 user I/O pins), 256-pin BGA (192 user I/O pins), 256-pin FBGA (192 user I/O pins), 280-pin CSP (192 user I/O pins).
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 XC95288XL-10PQG208C |
 IC CPLD 6.4K 288MCELL 208-PQFP |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||||||
 XC9500 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 XC9500XV |
 Other |
 Negotiable |
 XC9501 |
 XC9503B093AR-G |
 IC REG BUCK ADJ 1A DL 10MSOP |